屈臣氏集團 屈臣氏田徑會周年大賽2021
Watsons Athletic Club Annual Challenge 2021
賽事Event |
參賽運動員Athlete |
成績Result |
U20組別鐵餅 Youth U20 Discus |
S5 朱凱盈Chu Hoi Ying |
1st Runner-up
|
香港學界體育聯會 中銀香港保齡球盃
Inter-School Tenpin Bowling Competition 2021-2022 - BOCHK Tenpin Bowling Cup
賽事Event |
參賽運動員Athlete |
成績Result |
初中女子組 |
S3張思澄Cheung Sze Ching |
3rdRunner-up |
第64屆體育節保齡球錦標賽
64th Festival of Sport Tenpin Bowling Championship
賽事Event |
參賽運動員Athlete |
成績Result |
青少年女子雙人組 |
S3張思澄Cheung Sze Ching |
1st Runner-up |
2020/2021全港學界保齡球公開賽
All Hong Kong Inter-school Bowling Competition
賽事Event |
參賽運動員Athlete |
成績Result |
初中女子組 |
S3張思澄Cheung Sze Ching |
2nd Runner-up |
師生雙人組 |
S3張思澄Cheung Sze Ching |
3rd Runner-up |
深水?區青少年保齡球比賽2021
Sham Shui Po Youth Bowling Competition 2021, Hong Kong, China
賽事Event |
參賽運動員Athlete |
成績Result |
雙人組 |
S3張思澄Cheung Sze Ching |
2nd Runner-up |
2021會長盃保齡球錦標賽
2021 President Cup Tenpin Bowling Championship
賽事Event |
參賽運動員Athlete |
成績Result |
U20女子青少年組 |
S3張思澄Cheung Sze Ching |
2nd Runner-up |
U20女子青少年組 |
S1張可澄Cheung Ho Ching |
1st Runner-up |
U15青少年組 |
S1張可澄Cheung Ho Ching |
2nd Runner-up |
香港學界體育聯會 中銀香港保齡球盃
Inter-School Tenpin Bowling Competition 2021-2022 - BOCHK Tenpin Bowling Cup
賽事Event |
參賽運動員Athlete |
成績Result |
||
女子保齡球(個人賽) Girls’ Individual Event |
S3張思澄Cheung Sze Ching |
The 1st |
||
S1曾文泳Tsang Man Wing |
The 3rd |
|||
S1 張可澄Cheung Ho Ching |
The 6th |
|||
女子保齡球(隊際賽) Girls’ Team Event |
S1張可澄Cheung Ho Ching |
The 1st
|
||
S1曾文泳Tsang Man Wing |
||||
S3張思澄Cheung Sze Ching |
||||
參賽運動員Athletes |
||||
S1張可澄Cheung Ho Ching S3張思澄Cheung Sze Ching |
S1曾文泳Tsang Man Wing |
S2潘梓莉Poon Tsz Lee
|
花式跳繩隊
中國香港跳繩總會 賽馬會「齊跳高飛」跳繩計劃
Jockey Club "Jump Rope Together" Rope Skipping Scheme
賽事Event |
參賽運動員Athlete |
成績Result |
女子高中挑戰組: 單車步 |
S5葉靖希 Yip Ching Hei |
1st Runner-up |
女子高中挑戰組: 二重跳 |
S5葉靖希 Yip Ching Hei |
Champion |
女子高中挑戰組: 交叉開跳 |
S5葉靖希 Yip Ching Hei |
1st Runner-up |
女子高中挑戰組: 總成績 |
S5葉靖希 Yip Ching Hei |
1st Runner-up |
羽毛球隊
香港學界體育聯會 中學校際羽毛球比賽 (第三組)
Inter-school Badminton Competition (Division 3)
賽事Event |
參賽運動員Athlete |
成績Result |
||
高級組 (Senior Grade) |
S5黎昱言Lai Yuk Yin |
The 6th |
||
高級組 (Senior Grade) |
S5陳華希Chen Wa Hei |
The 6th |
||
高級組 (Senior Grade) |
S5曾 穎Tsang Wing |
The 6th |
||
高級組 (Senior Grade) |
S5關楚凝Kwan Cho Ying |
The 6th |
||
高級組 (Senior Grade) |
S4王慧淇Wong Wai Kei |
The 6th |
||
高級組 (Senior Grade) |
S4張嘉敏Cheung Ka Man |
The 6th |
||
高級組 (Senior Grade) |
S4麥穎彤Mak Wing Tung |
The 6th |
||
The Rank of Pooi To Badminton Team is 6th. |
||||
參賽運動員Athletes |
||||
S5 黎昱言Lai Yuk Yin S4 關楚凝Kwan Cho Ying S4 麥穎彤Mak Wing Tung |
S5 陳華希Chen Wa Hei S4 王慧淇Wong Wai Kei |
S5 曾 穎Tsang Wing S4 張嘉敏Cheung Ka Man |
乒乓球隊
香港學界體育聯會 中學校際乒乓球比賽 (第三組)
Inter-School Table Tennis Competition (Division 3)
賽事Event |
參賽運動員Athlete |
成績Result |
||
高級組 (Senior Grade) |
S3莊心慈Zhuang Sum Chi |
The 5th |
||
高級組 (Senior Grade) |
S3蕭穎婷Siu Wing Ting |
The 5th |
||
高級組 (Senior Grade) |
S3麥凱喬 Mak Hoi Kiu |
The 5th |
||
高級組 (Senior Grade) |
S3姚霖Yao Lam Erin |
The 5th |
||
高級組 (Senior Grade) |
S1盧靜悠 Lo Ching Yau |
The 5th |
||
高級組 (Senior Grade) |
S1洪舜妍 Hung Shun Yin |
The 5th |
||
The Rank of Pooi To Badminton Team is 6th. |
||||
參賽運動員Athletes |
||||
S5 黎昱言Lai Yuk Yin S4 關楚凝Kwan Cho Ying S4 麥穎彤Mak Wing Tung |
S5 陳華希Chen Wa Hei S4 王慧淇Wong Wai Kei |
S5 曾 穎Tsang Wing S4 張嘉敏Cheung Ka Man |
田徑隊
香港學界體育聯會 中學校際田徑比賽 (第二組)
Inter-school Athletic Competition (Division 2)
賽事Event |
參賽運動員Athlete |
成績Result |
||
A Grade: 100m |
S5黃曉彤Wong Hiu Tong |
The 8th |
||
A Grade: 4x100m Relay |
S3何靖霖Ho Ching Lam |
The 5th |
||
A Grade: 4x100m Relay |
S3黃津琳Wong Chun Lam |
The 5th |
||
A Grade: 4x100m Relay |
S5司徒慧賢Szeto Wai Yin |
The 5th |
||
A Grade: 4x100m Relay |
S5黃泳心Wong Wing Sum |
The 5th |
||
A Grade: 4x400m Relay |
S4李碧瑩Li Pik Ying |
The 7th |
||
A Grade: 4x400m Relay |
S5黃曉彤Wong Hiu Tong |
The 7th |
||
A Grade: 4x400m Relay |
S5梁炘琦Leung Yan Kei |
The 7th |
||
A Grade: 4x400m Relay |
S5楊梓渝Yeung Tsz Yu |
The 7th |
||
B Grade: Long Jump |
S4樊卓琳Fan Cheuk Lam |
The 4th |
||
B Grade: 400m |
S3袁靖雅Yuen Ching Nga |
The 5th |
||
B Grade: High Jump |
S2潘梓莉Poon Tsz Lee |
The 5th |
||
B Grade: Discus |
S4張國歡Cheung Kwok Fun |
The 6th |
||
B Grade: 200m |
S4樊卓琳Fan Cheuk Lam |
The 8th |
||
B Grade: Javelin |
S3梁子欣Leung Tsz Yan |
The 5th |
||
C Grade: Long Jump |
S2簡卓琳Kan Cheuk Lam |
The 4th |
||
C Grade: 4x100m Relay |
S1羅穎琳Lo Wing Lam |
The 7th |
||
C Grade: 4x100m Relay |
S2簡卓琳Kan Cheuk Lam |
The 7th |
||
C Grade: 4x100m Relay |
S2呂芝睿Lui Renee |
The 7th |
||
C Grade: 4x100m Relay |
S2史安琪Sze On Ki |
The 7th |
||
C Grade: 4x400m Relay |
S2黃子珊Wong Tsz Shan |
The 8th |
||
C Grade: 4x400m Relay |
S2麥彥琳Mak Yin Lam |
The 8th |
||
C Grade: 4x400m Relay |
S2高晉殷Ko Chun Yan |
The 8th |
||
C Grade: 4x400m Relay |
S2陳心嵐Chan Sum Nam |
The 8th |
||
Pooi To is the 12thin the Inter-school Athletic Competition (Division 2) |
||||
參賽運動員Athletes |
||||
A Grade |
|
|
||
S5黃曉彤Wong Hiu Tong S5陳希華Chan Wa Hei S4羅穎詩Lo Wing Sze S3何靖霖Ho Ching Lam
|
S5司徒慧賢Szeto Wai Yin S5黃泳心Wong Wing Sum S4李碧瑩Li Pik Ying S3劉綽裕Lau Ashley |
S5梁炘琦Leung Yan Kei S5楊梓渝Yeung Tsz Yu S3黃津琳Wong Chun Lam
|
||
B Grade |
|
|
||
S4樊卓琳Fan Cheuk Lam S3張礎桐Cheung Cho Tung S3周悅瑤Chow Yuet Yiu S2潘梓莉Poon Tsz Lee |
S4蘇梓晴So Chi Ching S3袁靖雅Yuen Ching Nga S3梁子欣Leung Tsz Yan S2陳 靖Chan Caithyn
|
S4張國歡Cheung Kwok Fun S3呂銘慧Lui Ming Wai S3廖嘉頤Liu Kary S1黃穎彤Wong Wing Tung |
||
C Grade |
|
|
||
S2李庭萱Li Ting Huen S2簡卓琳Kan Cheuk Lam S2高晉殷Ko Chun Yan S2陳心嵐Chan Sum Nam S1邢珈瑋Xing Jiawei
|
S2黃子珊Wong Tsz Shan S2麥彥琳Mak Yin Lam S2司徒慧紋Si Tou Wai Man S2史安琪Sze On Ki |
S2黃傲琪Wong Ngo Ki S2葉可盈Yip Ho Ying S2呂芝睿Lui Renee S1羅穎琳Lo Wing Lam
|
游泳隊
香港學界體育聯會 中學校際游泳比賽 (第三組)
Inter-school Swimming Competition (Division 3 )
賽事Event |
參賽運動員Athlete |
成績Result |
||
A Grade: 50m Butterfly |
S5梁穎欣Leung Wing Yan |
The 2nd |
||
A Grade: 50m Butterfly |
S6劉樂琳Lau Lok Lam |
The 6th |
||
A Grade: 50m Breast Stroke |
S4趙雅淇Chiu Nga Ki |
The 5th |
||
A Grade: 100m Free Style |
S5梁穎欣Leung Wing Yan |
The 2nd |
||
A Grade: 100m Breast Stroke |
S4趙雅淇Chiu Nga Ki |
The 5th |
||
A Grade: 4x50m Medley Relay |
S6劉樂琳Lau Lok Lam |
The 2nd |
||
A Grade: 4x50m Medley Relay |
S5梁穎欣Leung Wing Yan |
The 2nd |
||
A Grade: 4x50m Medley Relay |
S4趙雅淇Chiu Nga Ki |
The 2nd |
||
A Grade: 4x50m Medley Relay |
S5梁芷珊Leung Tsz Shan
|
The 2nd |
||
A Grade Overall |
|
The 2nd |
||
B Grade: 50m Butterfly |
S1韋鎵翹Wai Kar Kiu Gaily |
The 8th |
||
B Grade: 50m Back Stroke |
S4何考桐Ho Hau Tung |
The 8th |
||
B Grade: 50m Breast Stroke |
S4黃欐淘Wong Lai Tao Darice |
The 5th |
||
B Grade: 50m Free Style |
S3陳心悅Chan Sum Yuet |
The 7th |
||
B Grade: 4x50m Medley Relay |
S4何考桐Ho Hau Tung |
The 1st
|
||
B Grade: 4x50m Medley Relay |
S4黃欐淘Wong Lai Tao Darice |
The 1st
|
||
B Grade: 4x50m Medley Relay |
S1韋鎵翹Wai Kar Kiu Gaily |
The 1st
|
||
B Grade: 4x50m Medley Relay |
S3陳心悅Chan Sum Yuet |
The 1st
|
||
B Grade: 100m Free Style |
S3龔熙桐Kung Hei Tung |
The 6th |
||
B Grade: 100m Breast Stroke |
S4黃欐淘Wong Lai Tao Darice |
The 5th |
||
B Grade: 4x50m Free Style Relay |
S3龔熙桐Kung Hei Tung
|
The 4th
|
||
B Grade: 4x50m Free Style Relay |
S2莫凱晴Mok Hoi Ching
|
The 4th
|
||
B Grade: 4x50m Free Style Relay |
S1韋紀攸Wai Kei Yau
|
The 4th
|
||
B Grade: 4x50m Free Style Relay |
S1戴芷蕙Tai Tsz Wai |
The 4th
|
||
B Grade Overall |
|
The 1st |
||
C Grade: 50m Butterfly |
S2狄懿婷Tik Yi Ting |
The 6th |
||
C Grade: 50m Back Stroke |
S2曾采琳Tsang Tsoi Lam |
The 7th |
||
C Grade: 50m Breast Stroke |
S1陳韻澄Chan Wan Ching
|
The 3rd |
||
C Grade: 50m Free Style |
S1張心悅Zhang Sammi |
The 4th |
||
C Grade: 4x50m Medley Relay |
S2狄懿婷Tik Yi Ting |
The 1st
|
||
C Grade: 4x50m Medley Relay |
S2曾采琳Tsang Tsoi Lam |
The 1st
|
||
C Grade: 4x50m Medley Relay |
S1陳韻澄Chan Wan Ching
|
The 1st
|
||
C Grade: 4x50m Medley Relay |
S1張心悅Zhang Sammi |
The 1st
|
||
C Grade: 100m Free Style |
S1張心悅Zhang Sammi |
The 6th
|
||
C Grade: 100m Breast Stroke
|
S1狄懿晴Tik Yi Ching
|
The 3rd
|
||
C Grade: 4x50m Free Style Relay |
S2李鈺妍Li Yuk Yin Nadia |
The 3rd
|
||
C Grade: 4x50m Free Style Relay |
S2葉可盈Yip Ho Ying |
The 3rd
|
||
C Grade: 4x50m Free Style Relay
|
S2呂芝睿Lui Renee
|
The 3rd
|
||
C Grade: 4x50m Free Style Relay
|
S1狄懿晴Tik Yi Ching
|
The 3rd
|
||
C Grade Overall: |
|
The 1st |
||
Pooi To is the 1st in the Inter-school Swimming Competition (Division 3) |
||||
參賽運動員Athletes |
||||
A Grade |
|
|
||
S6劉樂琳Lau Lok Lam
|
S5梁芷珊Leung Tsz Shan
|
S5梁穎欣Leung Wing Yan
|
||
B Grade |
|
|
||
S4何考桐Ho Hau Tung S3陳心悅Chan Sum Yuet S1韋鎵翹Wai Kar Kiu Gaily |
S4黃欐淘Wong Lai Tao Darice S1韋紀攸Wai Kei Yau |
S3龔熙桐Kung Hei Tung S2莫凱晴Mok Hoi Ching S1戴芷蕙Tai Tsz Wai
|
||
C Grade |
|
|
||
S2李鈺妍Li Yuk Yin Nadia S2曾采琳Tsang Tsoi Lam S1狄懿晴Tik Yi Ching
|
S2葉可盈Yip Ho Ying S2呂芝睿Lui Renee S1陳韻澄Chan Wan Ching
|
S2狄懿婷Tik Yi Ting S2鄭子洳Cheng Tsz Yu S1張心悅Zhang Sammi
|
賽事Event | 參賽運動員Athlete |
成績Result |
跳遠 |
4B黃曉彤Wong Hiu Tung |
2nd Runner-up |
賽事Event | 參賽運動員Athlete |
成績Result |
保齡球 |
2A張思澄Cheung Sze Ching |
The 4th |