May |
Name of Activity: |
Red Cross Best Service Theme Project Competition |
Organizer: |
Hong Kong Red Cross Youth & Volunteer Department |
Award: |
Overall Champion |
Awardees: |
S5 Chung Wai Yiu
S6 Mak Siu Yu, Chui Ka Hei
|
Name of Activity: |
‘Stories in a community - An Experiential Project on Community Building’ |
Organizer: |
Caritas Youth and Community Service |
Award: |
Bronze Award |
Awardees: |
S2 Yeung Lok Yi, Yiu Man Hin, Xiao Jungwei, Ng Hoi Yan
S3 Cheng Man Ching, Lau Yue
S4 Chan Ka Man, Tang Kwok Ching, Wong Tsz Ting, Mak Pik Yee, Cheung Yee Ping, Chui Hei Yi
|
Award: |
Best Performance Award |
Awardees: |
S2 Xiao Jungwei, Ng Hoi Yan
S4 Chui Hei Yi |
Name of Activity: |
Inter-school Volleyball Competition (Division 3) |
Organizer: |
Hong Kong Schools Sports Federation |
Award: |
Girls C grade - 1st Runner-up |
Awardees: |
Inter-school Volleyball Team |
Name of Activity: |
Inter-school Badminton Competition (Division 3) |
Organizer: |
Hong Kong Schools Sports Federation |
Award: |
Girls C grade Champion |
Awardees: |
Inter-school Badminton Team |
Name of Activity: |
70th Hong Kong Schools Speech Festival |
Organizer: |
Hong Kong Schools Music and Speech Association |
Category: |
Solo Verse Speaking |
Award: |
S2 |
Miyuki Wong Mei Suet |
Third |
Heidi Kwok Ching Hei |
S1 |
Leanne Chan Ling Hang |
Certificate of Merit |
SzDonna Cheng Cheuk Yan |
Julianna Chi Huen Ching |
Christy Chow Tsz Ching |
Isa Leung Tsz Ching |
Nicole Lo Ying Lam |
Chincco Lai Tin Ching |
Megan Wong Hoi Ching |
S2 |
Renee Chan Ka Shun |
Desierto Chloe Alyana Diwata |
Karen Kwong Sin Ying |
S3 |
CoCo Li Chui Ying |
S4 |
Fandy Choi Sin Ching |
Bethany Lui Man Yan |
Cherry Chan Hiu Ting |
Melody Man Choi Lam |
S5 |
Michelle Cheng Sze Wing |
S1 |
YoYo Fang Hoi Yiu |
Certificate of Proficiency |
Candy Li Kin Yi |
S4 |
Amy Yan Man Hei |
S5 |
Grace Chan Yan Mei |
Candy Shing Pui Yan |
|
Category: |
Solo Verse Speaking |
Award: |
S2 |
Chloe Lee Pui Pui |
Third |
Michelle Ng Cheuk Ting |
S2 |
Desierto Chloe Alyana Diwata |
Certificate of Merit |
Heidi Kwok Ching Hei |
Meggie Lau Yan Yu |
Miyuki Wong Mei Suet |
Genia Tam Wing Ying |
Kyle Wong Lok Ching |
S3 |
Clarabee Eng Tsz Wai |
Sarah Shum Chung Yan |
Jessica Hau Hiu Ching |
Charmaine Ho Yan Tong |
S5 |
Pania Chang Pei Xin |
Chloe Poon Ho Yi |
Amy Ho Man Yu |
Anna Wong Chung Wah |
S2 |
Rachel Kwok Tin Wing |
Certificate of Proficiency |
Bernice Ma Kok Ching |
S3 |
Bella Ip Ching |
KiKi Kong Oi Sze |
|
Category: |
Public Speaking |
Awardees: |
S4 |
Cheung Chloe |
Certificate of Merit |
S5 |
Hazel Wong Yu Tsun |
S4 |
Vanessa Chow Hiu Yau |
Certificate of Proficiency |
S5 |
Moon Cho King Yuet |
Iris So Yan Kiu |
|
Category: |
Bible Speaking |
Awardees: |
S5 |
Tracy Wong Ho Ting |
Third |
S6 |
Toby Cheng Nga Man |
Certificate of Merit |
|
Category: |
Choral Speaking |
Awardees: |
S2A |
Champion |
S2B |
Third |
|
Category: |
Words & Movements |
Awardees: |
S1A |
Certificate of Merit |
Name of Activity: |
Debate Session of the Reading Forum |
Organizer: |
King Ling College |
Motion: |
Renewable energy will resolve the global energy crisis
Cheung Chuk Shan College (Proposing Side) vs Pooi To Middle School Team A (Opposing Side)
|
Awardees: |
S3 |
Kate Chan |
Champion |
S3 |
Sera Ching |
S5 |
Esther Lee |
|
Motion: |
That Eddie Carbone is responsible for his own death (based on a fiction – A View from the Bridge)
Pooi To Middle School Team B (Proposing Side) vs Shatin Government Secondary School (Opposing Side) |
Awardees: |
S4 |
Vanessa Chow |
Champion |
S4 |
Yannes Li |
S5 |
Becky Leung |
S5 |
Becky Leung |
Best Debater |
March |
Name of Activity: |
Kowloon City District Outstanding Student Award |
Organizer: |
Kowloon City District School Principal's Liaison Committee and Home Affairs Department |
Award: |
Kowloon City District Outstanding Student Award (Senior Section) |
Awardees: |
S5 Cho King-yuet |
Name of Activity: |
The 71st Hong Kong Schools Music Festival
The Intermediate Girls’ Choir Section (Second Division) Age 16 or under (Foreign Language) |
Organizer: |
Hong Kong Schools Music and Speech Association |
Award: |
Third prize |
Awardees: |
School choir |
February |
Name of Activity: |
Red Cross Best Service Theme Project Competition |
Organizer: |
Red Cross |
Award: |
Overall Champion |
Awardees: |
Our Unit and the Unit from Queen Elizabeth School |
Name of Activity: |
The 10th Super 24 Invitation Competition organized by Seaward Woo College |
Organizer: |
Mathematics |
Award: |
Third prize |
Awardees: |
S1 Fang Hoi-yiu, Lam Tsz-on, Kwok Sum-kei |
January |
Name of Activity: |
The 55th Schools Dance Festival |
Organizer: |
Hong Kong Schools Dance Association |
Award: |
The Highly Recommended Award |
Awardees: |
Chinese Dance Team |
Name of Activity: |
‘Youth Ambassadors for Geological Conservation’ Training Programme |
Organizer: |
NWS Hong Kong Geo Wonders Hike |
Award: |
One of the five finalists |
Awardees: |
S5 Moon Cho, Mia Leung and Grace Wong |
Name of Activity: |
2018 Hong Kong International a cappella Contest |
Organizer: |
The Hong Kong Federation of Youth Groups |
Award: |
Silver Award and Bronze Award in the School Division - Vocal Band and Choir Ensemble respectively |
Awardees: |
A cappella Team |
December |
Name of Activity: |
Inter-school Cross Country Competition |
Organizer: |
HKSSF |
Award: |
12th place |
Awardees: |
Inter-school Cross Team |
November |
Name of Activity: |
The 70th Hong Kong Schools Speech Festival - Choral Speaking Competition |
Organizer: |
Hong Kong Schools Music and Speech Association
|
Award: |
First and third respectively |
Awardees: |
2A and 2B |
Name of Activity: |
Hong Kong School Drama Festival |
Organizer: |
Education Bureau |
Award: |
Award for Commendable Overall Performance,
Award for Outstanding Corporation,
Award for Outstanding Stage Effect
|
Awardees: |
Drama Club |
|
Award: |
Award for Outstanding Script
|
Awardees: |
S4 |
Yip Mei Yu |
S5
|
Cheng Sum Yin |
|
Award: |
Award for Outstanding Director
|
Awardees: |
S4 |
Yip Mei Yu |
|
Award: |
Award for Outstanding Actor
|
Awardees: |
S2 |
Yu Sin Ting |
S3 |
Kam Po Wan, Luk Wing Nam |
S4 |
Ng Cheuk Tung |
Name of Activity: |
Canadian English Writing Invitational Contest 2018 |
Organizer: |
The English Association of Asia
Secondary Division I |
Award: |
Gold Award
|
Awardees: |
S4 |
Yannes Wong Yin Lam |
S5 |
Karis Wong Kwan Ting |
|
Award: |
Silver Award
|
Awardees: |
S2 |
Karen Kwong Sin Ying, Tiffany Loo Ching Hei, Ada Ng Kei Yin |
S3 |
Joleen Liu Yan Nok |
S4 |
Phoebe Chung Chi Kiu |
S5
|
Emily Chan Lok Yan, Cissy Chow Sze Nga, Kelly Wu Ka Wing, Angel Yip Pik Wan,
Gwyneth Yu Cheuk Yiu |
|
Award: |
Bronze Award
|
Awardees: |
S2 |
Heidi Kwok Ching Hei, Erica Wong Hiu Tung |
S3 |
Meko Tang Pui Man |
S4 |
Nicole Chung Wing Tung, Yuki Fong Ching Yau, Chloe Cheung |
S5 |
Michelle Cheng Sze Wing, YoYo Chung Wai Yiu, Chloe Leung Hiu Nga, Chloe Poon Ho Yi,
Dorcas Cheng Wing Ling, Ice Chow Tsz Ching, Susan Kwong Tsz Shan , Edith Sek Yi Wo, YoYo Tam Tsz Yiu , Sumana Tsang Wing Sum, |
S6 |
Lily Tse Pui Chun, Ines Tsoi Yuk Hei , Queenie Chui Ka Hei |
|
Organizer: |
The English Association of Asia
Secondary Division II |
Award: |
Silver Award
|
Awardees: |
S4 |
Nicole Law Hei Ching, Crystal Tam Bo Yi, YoYo Tam Tze Yiu, Angel Yip Pik Wan |
S5 |
Michelle Cheng Sze Wing , Lerma Abigail Ladion, Ada Wong Wai Tung, Cindy Yu Ya Qiao,
Raini Ng Wing Tung, Cherlyn Shek Cheuk Wing, Michelle Tao Man Ching, Katie Tsang Cheuk Yau
|
S6 |
Chloe Chan Hei Ping, Jasmine Wong Lok Yan, Marcella Lee Sze Lok |
|
Award: |
Bronze Award
|
Awardees: |
S4 |
Cherry Leung Hoi Kiu, Rachel Chan Ip, Chloe Cheung, KiKi Yuen Cheuk Ki |
S5 |
Charlotte Chui Hiu Yan, GiGi Hon Ting Chi, Melissa Lau Tsoi Hei , Jasmine Liu Bao Xi,
Emily Suen Pui Sze
|
S6 |
Anson Chan Ka Ching, Emma Li Yi Man, Ruby Ng Yan Lam, Kobe Si Siu Hung,
Yola Tsang Hei Tung, Yannie Ho Shui Yan |
|