November |
Name of Activity: |
Inter-school Cross Country Competition (Division 2) |
Organizer: |
The Hong Kong Schools Sports Federation |
Award: |
A Grade The 7th |
Awardees: |
S5 Li Pik Ying |
Award: |
B Grade The 9th |
Awardees: |
S3 Sze On Ki |
Name of Activity: |
The 23rd Consumer Culture Study Award |
Organizer: |
Consumer Council and the Education Bureau |
Award: |
Outstanding Design Award |
Awardees: |
S4 Bonnie Chan, Camelia Cheung, Coco Chong, Natalie Poon and Fayette So |
Name of Activity: |
"Walk with the rule of law - Knowing the Constitution and the Basic Law" Quiz Competition |
Organizer: |
Hong Kong Shine Tak Foundation |
Award: |
Merit |
Awardees: |
S2 Tsai Yee Tung |
Name of Activity: |
Joint School Music Competition 2022 Secondary School Choir (Challenger) |
Organizer: |
Joint School Music Association |
Award: |
Bronze Award |
Awardees: |
School Choir |
Name of Activity: |
Joint School Music Competition 2022 Secondary School Group Ensemble |
Organizer: |
Joint School Music Association |
Award: |
Gold Award |
Awardees: |
A Cappella |
Name of Activity: |
Joint School Music Competition 2022 Symphony Orchestra (Secondary) |
Organizer: |
Joint School Music Association |
Award: |
Silver Award |
Awardees: |
Orchestra |
Name of Activity: |
Joint School Music Competition 2022 Secondary School Group Music Composition |
Organizer: |
Joint School Music Association |
Award: |
Gold Award |
Awardees: |
S5 Chan Tsz Ki, Ho Yan Wing Lo Pui Shuen, Wong Hoi Ching |
Award: |
Gold Award |
Awardees: |
S4 Sum Lok Sze S5 Chan Yee Lam S6 Chen Wa Yan, Fan Kei Yin |
Award: |
Silver Award |
Awardees: |
S4 Lee Hong Yu S5 Hong Tsz Yan, Lau Wing Sze, Ying Hui Yi |
Name of Activity: |
Joint School Music Competition 2022 Pop Band (Secondary) |
Organizer: |
Joint School Music Association |
Award: |
Gold Award |
Awardees: |
S6 Chan Sze Yin, Kwok Tin Wing, Lam Wing Tung, Shum Hei Yuet, Tran Wai Ling, Wong Tsz Yan, Yiu Man Hin |
October |
Name of Activity: |
Inter-school Swimming Competition (Division 3 ) |
Organizer: |
The Hong Kong Schools Sports Federation |
Award: |
A Grade 100m Free Style The 2nd A Grade 50m Butterfly The 1st |
Awardees: |
S6 Leung Wing Yan |
Award: |
A Grade 4x50m Medley Relay The 3rd |
Awardees: |
S4 Kung Hei Tung S5 Ho Hau Tung S5 Wong Lai Tao S6 Leung Wing Yan |
Award: |
A grade Overall The 5th |
Awardees: |
Pooi To Middle School Swimming Team |
Award: |
B Grade 4x50m Medley Relay The 3rd |
Awardees: |
S2 Wai Kar Kiu Gaily S3 Tsang Tsoi Lam S3 Tik Yi Ting S4 Ting Yuet Yan |
Award: |
B grade Overall The 4th |
Awardees: |
Pooi To Middle School Swimming Team |
Award: |
C Grade 50m Back Stroke The 2nd |
Awardees: |
S1 Tse Man Wai |
Award: |
C Grade 4x50m Medley Relay The 2nd |
Awardees: |
S1 Tse Man Wai S2 Zhang Sammi S2 Chan Wan Ching S2 Tik Yi Ching |
Award: |
B grade Overall The 3rd |
Awardees: |
Pooi To Middle School Swimming Team |
Award: |
Overall Champion |
Awardees: |
Pooi To Middle School Swimming Team |
August |
Name of Activity: |
‘Hong Kong School Drama Festival’ |
Organizer: |
Hong Kong Art School |
Award: |
Award For Outstanding Script |
Awardees: |
S3 Tsang Cheuk-nam
S4 Chan Ngai-wan
S5 Wong Wing-lum, Fok Wing-yan |
Award: |
Award For Outstanding Performer |
Awardees: |
S1 Li Shuk-yee, Woo Nga-sze, Huang Siqi
S2 Shing Sin-yu , Lee Yau-lok
S3 Wong Suet-ying
S4 Hung Yu-chun, Chan Ngai-wan, Liu Suiyu, Tan Sufen
S5 Wong Wing-lum, Fok Wing-yan |
Award: |
Award For Outstanding Audio-visual Effects |
Awardees: |
Pooi To Drama Club |
Award: |
Adjudicators’ Award |
Awardees: |
Pooi To Drama Club |
July |
Name of Activity: |
Inter-school BOCHK Tenpin Bowling Cup 2021 – 2022 |
Organizer: |
HKSFF |
Award: |
Champion of Girls Individual |
Awardees: |
S3 Chang Sze Ching |
June |
Name of Activity: |
Inter-school Athletic Competition (Division 2) |
Organizer: |
The Hong Kong Schools Sports Federation |
Award: |
B grade Long Jump 3 rd Runner up |
Awardees: |
S4 Fan Cheuk-lam |
Award: |
C grade Long Jump 3 rd Runner up |
Awardees: |
S2 Kan Cheuk-lam |
Name of Activity: |
Inter-school Swimming Competition (Division 3 ) |
Organizer: |
The Hong Kong Schools Sports Federation |
Award: |
A grade 50m Butterfly 2nd |
Awardees: |
S5 Leung Wing-yan |
Award: |
A grade 100m Free Style 2nd |
Awardees: |
S5 Leung Wing-yan |
Award: |
A grade 4x50m Medley Relay 2nd |
Awardees: |
S4 Chiu Nga-ki
S5 Leung Wing-yan, Leung Tsz-shan
S6 Lau Lok-lam |
Award: |
A grade Overall 1st |
Awardees: |
Pooi To Middle School Swimming Team |
Award: |
B grade 4x50m Medley Relay 1st |
Awardees: |
S1 Wai Kar-kiu Gaily
S3 Chan Sum-yuet
S4 Wong Lai-tao Darice, Ho Hau-tung |
Award: |
B grade 4x50m Free Style Relay 4th |
Awardees: |
S1 Tai Tsz-wai, Wai Kei-yau
S2 Mok Hoi-ching
S3 Kung Hei-tung |
Award: |
B grade Overall 1st |
Awardees: |
Pooi To Middle School Swimming Team |
Award: |
C grade 50m Breast Stroke 6th |
Awardees: |
S1 Chan Wan-ching |
Award: |
C grade 100m Free Style 7th |
Awardees: |
S1 Zhang Sammi |
Award: |
C grade 4x50m Medley Relay 1st |
Awardees: |
S1 Zhang Sammi, Chan Wan-ching, Tik Yi-ching
S2 Tsang Tsoi-lam
|
Award: |
C grade 100m Breast Stroke 3rd |
Awardees: |
S1 Tik Yi-ching |
Award: |
C grade 4x50m Free Style Relay 3rd |
Awardees: |
S1 Tik Yi-ching
S2 Lui Renee, Yip Ho-ying, Li Yuk-yin Nadia
|
Award: |
C grade Overall 1st |
Awardees: |
Pooi To Middle School Swimming Team |
May |
Name of Activity: |
Future Stars - Upward Mobility Scholarship 2021 |
Organizer: |
Launched by: The Commission on Poverty Co-ordinated by: The Hong Kong Council of Social Service (HKCSS) |
Award: |
Scholarship |
Awardees: |
S4 Pang Tsz-yui |
S5 Chen Po-yee, Xiao Jing-wei |
Name of Activity: |
73rd Hong Kong Schools Speech Festival |
Organizer: |
Hong Kong Schools Music and Speech Association |
Award: |
Solo Verse Speaking |
Awardees: |
Second |
S4 Sophie Ho Man-kwan |
Third |
S2 Selina Cheng Tsz-shan |
S6 Stephanie Francesca Wong Wai-lam |
Certificate of Merit |
S1 Max Tsui Wing-lam, Ariel Chan Kwan-yuen, Cheryl Chau Tsz-to,
Ella Chow Hiu-tung, Sammie Leung Sum-yee, Ailsa Leung Wan-hei,
Cheryl Loo Hoi-lei |
S2 Kelly Chan Ka-yu, Marjorie Lai Hoi-tong, Abby Wong Ngo-ki, |
S3 Lammy Lam Ming-yan, Ally Tang Cheuk-ying, Jessica Wong Suet-ying, Amber Yin Jia-yi |
S4 Daisy Chan Tsz-ki, Pink Cheung Lok-yi, Isa Leung Tsz-ching, Shiloh Tsui Huen-ting, Megan Wong Hoi-ching, Hannah Young Hoi-lam, Nicole Lo Ying-lam |
S5 YoYo Lau Lok-yiu, Yolanda So Yeung-yuet, Zoe Yip Ching-hei,
Athena Luk Hoi-yu, Kaia Mai Lam-ling |
S6 Pinky Chen Pak-wai, Jenny Chim Po-yan, Selina Liu Sze-wai,
Kit Chong Wing-hei, Cherry Chan Hiu-ting |
Certificate of Proficiency |
Chloe Chan Hoi-kiu |
Award: |
Public Speaking |
Awardees: |
Certificate of Merit |
S5 Betty Li Mei-huen, Joey Chong Jing-yi |
S6 Joyce Choi Sze-nga |
Award: |
Bible Speaking |
Awardees: |
Certificate of Merit |
S5 Renee Chan Ka-shun |
Award: |
News Feature Presentation |
Awardees: |
Certificate of Merit |
S5 Angie To Cheuk-yin |
Name of Activity: |
Time To Talk Competition |
Organizer: |
EDB NET Section |
Award: |
Innovation – Leading the way |
Awardees: |
First |
S3 Kuromi Cheung Cho-tung, Stephy Fong Hoi-tung |
|
Award: |
The best way not to feel hopeless is to get up and do something |
Awardees: |
Second |
S3 Jasmine Chow Ching -laam, Leanne Lee On-lam, Hitomi Leung,
Lily Sum Lok-sze |
|
Award: |
Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow |
Awardees: |
Third |
S3 Lammy Lam Ming-yan, Kitty Li Yan-yan, Maggie Lui Ming-wai,
Annabelle Wong-yuet |
|
Award: |
There is some good in the world and it is worth fighting for |
Awardees: |
Merit |
S3 Ceci Leung Sze-sze, Ariel Lui Sum-yin, Fiona Siu Wing-ting,
Daisy Wong Sze-ching |
December |
Name of Activity: |
Watsons Athletic Club Annual Challenge 2021 |
Organizer: |
Watsons |
Award: |
1st Runner-up |
Awardees: |
S5 Chu Hoi-ying
|
Name of Activity: |
2021 President Cup Tenpin Bowling Championships |
Organizer: |
Hong Kong Tenpin Bowling Congress |
Award: |
Youth U20 1st Runner-up |
Awardees: |
S1 Cheung Ho-ching
|
Award: |
Youth U20 2nd Runner-up |
Awardees: |
S3 Cheung Sze-ching
|
Award: |
Youth U15 2nd Runner-up |
Awardees: |
S1 Cheung Ho-ching
|
Name of Activity: |
Ng Teng Fong Scholarship |
Organizer: |
Ng Teng Fong Charitable Foundation |
Award: |
Ng Teng Fong Scholarship |
Awardees: |
S5 Amy Wong |
Name of Activity: |
BMCPC Jump Rope Competition 2021 |
Organizer: |
Hong Kong Rope Skipping Federation |
Award: |
4x30’s Mixed speed relay Champion |
Awardees: |
S3 Lau Tsz-wai
S4 Au Ho -yan
S5
Yip Ching-hei, Yip Chui-ying
|
Award: |
2 mins long rope speed 1st Runner-up |
Awardees: |
S2 Chan Sze-wing, Chan Hoi-ching
S3 Chong Ching-hang, Lau Tsz-wai
S4 Lau Wing-sze
S5
Yip Ching-hei, Yip Chui-ying, Lee Wing-tung
|
Award: |
30’s Single Rope Pairs Wheel Freestyle 1st Runner-up |
Awardees: |
S5 Yip Ching-hei, Yip Chui-ying
|
November |
Name of Activity: |
Joint School Music Competition |
Organizer: |
Hong Kong Joint School Music Association |
Award: |
Gold |
Awardees: |
A capella
|
Award: |
Silver |
Awardees: |
Choir
|
Award: |
Silver |
Awardees: |
String Ensemble
|
Award: |
Silver |
Awardees: |
Pop Band ‘Cross’
|
Award: |
Silver |
Awardees: |
Pop Band ‘Wander Libre’
|
Award: |
Bronze |
Awardees: |
Orchestra
|
Name of Activity: |
True Light Girls' Invitational Mathematics Contest |
Organizer: |
Hong Kong True Light Girls School |
Award: |
Merit Award |
Awardees: |
S4 Venus Tam
|
September |
Name of Activity: |
School Young Writers Nurturing Program 2020-2021 |
Organizer: |
Professional Publications Unit of the Hong Kong Federation of Youth Groups |
Award: |
Champion |
Awardees: |
S5 WAN Sum-yin
|
Name of Activity: |
The Story of Jao Tsung-i Field Project Competition |
|
Organizer: |
Jao Tsung-i Petite Ecole of The University of Hong Kong, The Hong Kong Baptist University Jao Tsung-i Academy of Sinology and The Jao Lin |
Award: |
Merit (Senior Secondary) |
Awardees: |
(2019-2020) S.6 Mok Miu-chi, Tam Po-yi, Tm Tze-yiu, Wong Chung-wah
|
Award: |
Merit (Junior Secondary) |
Awardees: |
(2019-2020) S.3 Ng Cheuk,-ting, Tang Hoi-wan
(2019-2020) S.2 Lam Tze-on, Liu Ka-nai
|
Award: |
Most Participating School Award |
Awardees: |
Pooi To Middle School
|
|